Frugal Friday- Hair Cuts at Home

I am compiling a list of 52 ways to be frugal or save money in 2017. The plan is to post one each week on Friday.Most, if not all, of these tips will be things that we actually do. However, if there is an idea that you want me to share let me know!

#8- Haircuts at Home

This is something very valuable that I learned from my mom who always cut my dad’s and brothers’ hair. I have 3 boys and a husband who need a haircut every 4-5 weeks.

If a man’s haircut costs approximately $15 and children’s are about $12. This would cost us about $612 per year. Instead I purchased a hair clipper set for $30, 5 years ago! If I had to buy a new set of clippers for EVERY hair cutting session it would still be cheaper than going to a salon!

My daughter and I do go to a salon to get our hair cut but we still only go a couple of times a year 🙂

Running total of money saved:

Napkins – $18

Dryer Balls – $72

Cleaning Cloths – $84

Diva Cup – $23

Cleaning solutions – $24

HE washing machine – $210

Ditch the cable – $468

Hair Cuts at Home – $582

Total amount saved: $1,481

We are 3 months into the year and have already found over $1,000 in savings!

 

Disclosure of Material Connection: I have not received any compensation for writing this post. I have no material connection to the brands, products, or services that I have mentioned. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.”

Frugal Friday – Ditch the Cable

I am compiling a list of 52 ways to be frugal or save money in 2017. The plan is to post one each week on Friday.Most, if not all, of these tips will be things that we actually do. However, if there is an idea that you want me to share let me know!

#7- Ditch the Cable

It’s been so long since we had cable I had to look up the cost! I found one that was $30/month when bundled with two other services for a total of $90. I found another that had packages anywhere from $40-$80 per month; and a third that was from $50-$90 per month. So let’s just say that cable costs a conservative $50 per month, that is $600 per year. We have not had cable in 11 years and only subscribed to Netflix about 4 years ago which we pay about $11 for each month. That is all we have Netflix and antenna tv and we are doing just fine wasting plenty of hours watching things 😊 (This is not counting the cost of internet)

Running total of money saved:

Napkins – $18

Dryer Balls – $72

Cleaning Cloths – $84

Diva Cup – $23

Cleaning solutions – $24

HE washing machine – $210

Ditch the cable – $468

Total amount saved: $899

 

 

Disclosure of Material Connection: I have not received any compensation for writing this post. I have no material connection to the brands, products, or services that I have mentioned. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.”

Frugal Friday – HE Washing Machine

I am compiling a list of 52 ways to be frugal or save money in 2017. The plan is to post one each week on Friday.Most, if not all, of these tips will be things that we actually do. However, if there is an idea that you want me to share let me know!

#6 – HE washing machine

When we moved a year ago, our new house had a front loading HE washer in it. This was all new to me since we previously had a 10 year old top loader. After a year of using the HE machine I can definitely see that it has saved us some money! Remember that we did not have the initial cost of the machine to factor in (approx.. $700).

In the last year our water bill has consistently been $10 less per month and we are using less detergent. My last bottle lasted me 10 months!

At our old house our water bill was $60 and I purchased detergent every 3 months at $10 per bottle.

Cost with top loader machine per year – $820

Cost with HE front loader per year – $610

I was shocked! If we had purchased the HE machine ourselves it would have paid for itself in a little over 3 years. I am certainly being swayed to the claim that HE machines save money and energy!

Running total of money saved:

Napkins – $18

Dryer Balls – $72

Cleaning Cloths – $84

Diva Cup – $23

Cleaning solutions – $24

HE washing machine – $210

Total amount saved: $431

 

Disclosure of Material Connection: I have not received any compensation for writing this post. I have no material connection to the brands, products, or services that I have mentioned. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.”

Frugal Friday- Cleaners

I am compiling a list of 52 ways to be frugal or save money in 2017. The plan is to post one each week on Friday.Most, if not all, of these tips will be things that we actually do. However, if there is an idea that you want me to share let me know!

#5- Concentrated cleaning solutions

I purchase concentrated cleaning solutions that I mix with water at home. I buy one bottle of solution for about $6 and it makes 12 spray bottles of cleaner! I only need to purchase these concentrates once a year and there are only 4 that I buy: a general cleaner, disinfectant, tub & tile, and a stain remover. So I spend $24 per year on natural cleaners that make the equivalent of 48 spray bottles

Let’s say you use up a bottle of cleaner every 2 months at $2 per bottle x 4 cleaners. That equals $48 per year on cleaners. Not only are the cleaners I use non-caustic and safe they are also cheaper.

Running total of money saved:

Napkins – $18

Dryer Balls – $72

Cleaning Cloths – $84

Diva Cup – $23

Cleaning solutions – $24

Total amount saved = $221

 

Disclosure of Material Connection: I have not received any compensation for writing this post. I have no material connection to the brands, products, or services that I have mentioned. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.”

 

Frugal Friday – Diva Cup

I am compiling a list of 52 ways to be frugal or save money in 2017. The plan is to post one each week on Friday.Most, if not all, of these tips will be things that we actually do. However, if there is an idea that you want me to share let me know!

Tip #4 – Diva Cup

OK ladies, we all have to deal with a monthly cycle. No one likes it but it is a way of life. Unfortunately not only is it often uncomfortable, it can also be expensive!

One way to save money is by using a menstrual cup instead of tampons or pads. I have personally been using the Diva Cup for a year and am SO glad that I tried it! Not only is it better for you (no perfumes, dyes, irritation) it is also better for the environment (it is reusable for years!) If you have questions, read the reviews, there is a lot of information there!

Since this post is about saving money lets get to the math –

One box of tampons is $8 and we’ll say that it lasts you 2 months. That is $48 each year. The Diva Cup costs $25 and is reusable. In one year you would save $23! I realize that every woman is different in the amount f product they need so this is just an approximation 😉

 

Running total of money saved:

Napkins – $18

Dryer Balls – $72

Cleaning Cloths – $84

Diva Cup – $23

Total amount saved = $197

 

 

Disclosure of Material Connection: I have not received any compensation for writing this post. I have no material connection to the brands, products, or services that I have mentioned. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.”